Občan v síti: Jak se vede krajskému zdravotnictví?

Po letní pauze se opět rozjíždí „vlak“ koncepčních změn Zdravotnictví 2030+, a to na trati směřující přes stanici parlamentních voleb v roce 2025. Už teď vidíme z okénka našeho reformního expresu, že krajina českého zdravotnictví skrývá řadu oblastí, které se řadu let nezměnily a neplánuje se s nimi nic dělat ani v posledním roce tohoto volebního období. Jednou takovou bolestí je krajské zdravotnictví. Proč má smysl se této oblasti systematicky věnovat a co nejvíce trápí Vám přehledně přinášíme v aktuálním čísle Občana v síti.

MUDr. Pavel Vepřek:

„V současnosti spravují kraje kolem 40 % lůžkového fondu naší republiky a nemají to snadné. V naplňování objektivní potřeby změny struktury a organizace lůžkové péče jim brání voličská základna, ruku v ruce s doktorskou lobby.“

MUDr. Petr Chudomel, MBA (předseda představenstva Oblastní nemocnice Kolín, a.s., a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic):

„O tom, že je krajské zdravotnictví efektivnější (poměřujeme-li stejné výkony, které se provádějí na obou úrovních), lze těžko pochybovat, když úhrady jsou o 20–30 % nižší než v nemocnicích centrových.“

MUDr. Petr Čech (DRG expert a konzultant, Consult Hospital):

„CZ-DRG neodměňuje za kvalitu péče a její výsledek, ale u stejné diagnózy bonifikuje za místo poskytnutí, přestože pro léčbu daného onemocnění není místo poskytnutí vůbec důležité a vše ostatní je stejné.“

MUDr. Miroslav Verner (ředitel Centrální laboratoře, Nemocnice České Budějovice):

„Jihočeský kraj založil pro jednotné řízení skupiny jihočeských nemocnic společnost Jihočeské nemocnice, a.s., jejíž představenstvo je součástí představenstva každé jihočeské nemocnice. Všechny jihočeské nemocnice tak tvoří z pohledu řízení jednu personální unii“

Řadu dalších zajímavých názorů najdete v sekci Volného fóra Občana v síti.