V Chorvatsku si letos za zdravotní služby připlatíte

Chorvatsko je již tradičně jednou z nejoblíbenějších přímořských destinací, kam čeští turisté míří za odpočinkem během své letní dovolené. Pokud i vy patříte mezi ně, doporučujeme věnovat pozornost následujícím informacím, které vám mohou pomoci, abyste si svoji dovolenou užili bez větších stresů i v případě, že budete během svého pobytu potřebovat lékařské ošetření.

Primárně se ještě před cestou ujistěte, že jste si nezapomněli přibalit i svůj platný Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Pokud až v Chorvatsku zjistíte, že ho s sebou z nějakého důvodu nemáte, můžete svou českou zdravotní pojišťovnu požádat o zaslání tzv. Potvrzení dočasně nahrazující EHIC, které EHC plně nahrazuje.

Pokud budete potřebovat lékařské ošetření, kontaktujte lékaře nebo lékařské zařízení, které má uzavřenou smlouvu s Chorvatským ústavem zdravotního pojištění (HZZO).

Smluvní lékaři a lékárny HZZO jsou označeny cedulkami s nápisem „Ugovorna zdravstvena ustanova“, nebo „Ugovorni lječnik privatne praxe“, popřípadě „Ugovorni zdravstveni djelatnik“.

V případě potřeby doporučujeme vyhledat „Dom zdravlja“ (zdravotní středisko), kde jsou všichni lékaři, vč. stomatologů, smluvní.

Seznam poboček HZZO naleznete zde

I ve smluvních zdravotnických zařízeních budete muset nicméně zaplatit 20 %, tzv. spoluúčast (tu neplatí osoby do 18 let). Konkrétně např:

  • Praktický lékař, zubní lékař, gynekolog – € 1,32
  • Specializovaný lékař – € 4,41
  • Nemocniční péče – € 17,70/den; maximálně však € 530,88/pobyt (k hospitalizaci je nutné doporučení od praktického lékaře)
  • Diagnostika (specializovaná, neklasifikovaná jako primární zdravotní péče) – € 8,83
  • Ortopedické a další pomůcky – € 8,83
  • Rehabilitace – € 4,41/den
  • Léky – 1,32 EUR za předpis.

Pokud v souvislosti s ošetřením zaplatíte jakoukoliv částku, uschovejte si doklady o zaplacení a lékařské zprávy. Po návratu se pak obraťte na svou českou zdravotní pojišťovnu s žádostí o refundaci. Vaše zdravotní pojišťovna posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů a v jaké výši.

Poznámka závěrem: Před vycestováním kamkoliv do zahraničí doporučujeme v každém případě uzavřít komerční cestovní pojištění. To vám v případě potřeby může pokrýt i částky, které nejsou běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.