Abyste si zimní radovánky užili v klidu a pohodě…a ve ZDRAVÍ

Nejkrásnější svátky v roce se nezadržitelně blíží. Vánoční trhy nejen v naší metropoli lákají k návštěvě. První sníh umocňuje naši chuť vyrazit za zimními radovánkami do zahraničí, nebo naopak některé z nás motivuje k cestě do tepla…za sluncem.

Abyste si zimní čas užili v klidu a v pohodě, přečtěte si pár našich praktických rad, co při cestě do zahraničí (blízké i té vzdálenější) rozhodně nepodcenit.

Pokud plánujete cestu v rámci EU:

  • Zkontrolujte platnost svého Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHICu) – modrou průkazku pojištěnce. Tu oceníte v případě, že budete v cizině potřebovat tzv. nezbytnou zdravotní péči (např. ošetření při úrazu na lyžích, uklouznutí na ledu, nebo třeba zvýšených teplotách). Při prokázání se touto „modrou průkazkou“ máte nárok na ošetření bez povinnosti přímé úhrady. Zaplatíte pouze tzv. spoluúčast, kterou by v daném státě zaplatil i místní pojištěnec. Platba za ošetření (v rozsahu tzv. nezbytné zdravotní péče) zahraniční zdravotnické zařízení přeúčtuje přímo vaší české zdravotní pojišťovně. Ovšem pozor (!!!): i tento postup má svá omezení – ošetřeni musíte být smluvním lékařem, tedy takovým, který je napojen na místní systém veřejného zdravotního pojištění, většinou musíte počítat s platbou zmíněné spoluúčasti, nelze takto hradit např. repatriaci zpět do ČR.

 Více k nárokům z EHICu viz: https://kancelarzp.cz/pobyt-mimo-cr-turiste-studenti/

  • Sjednejte si na dobu pobytu v zahraničí komerční zdravotní pojištění – navzdory výše uvedenému a možnosti být ošetřen bez povinnosti uhradit dané ošetření „z vlastní kapsy“ doporučujeme sjednat si i komerční pojištění. Proč? Protože to vám bude krýt i ošetření v nesmluvním zdravotnickém zařízení, protože budete mít nárok na asistenční službu v českém jazyce, která vám v případě potřeby poradí, jak postupovat, protože budete mít např. i nárok na převoz zpět do vlasti. Ovšem pozor (!!!): vždy si pozorně přečtěte příslušné smluvní podmínky, ať víte přesný rozsah vašeho komerčního pojištění. Komerční zdravotní pojišťovny mají v oblibě v textu smluv uvádět řadu výjimek, díky kterým pak nebudou mít povinnost zdravotní péči za vás zaplatit (úraz pod vlivem alkoholu, při tzv. „rizikových sportech“, ve vyšší nadmořské výšce, apod.)

Pokud plánujete cestu mimo EU:

  • Doporučujeme vždy si sjednat komerční zdravotní pojištění, a to dle destinace, do které se chystáte vycestovat, a s ohledem na účel vašeho pobytu (rekreace, sport, víkendová turistika…). A opět platí: vždy si přečtěte pojistné podmínky vaší smlouvy.

My vám každopádně přejeme klidnou zimu a šťastnou cestu ve zdraví!