Kdo čerpá víc péče? Češi nebo cizinci?
V roce 2024 bylo v zahraničí ošetřeno 184 321 českých pojištěnců, zatímco zdravotní péči v Česku čerpalo 409 625 zahraničních pojištěnců. Pro nezasvěcené je důležité uvést, že je rozdíl mezi českým občanem a českým pojištěncem. Českým pojištěncem mohou být i příslušníci jiného státu, kteří jsou pojištěni u české zdravotní pojišťovny. A stejně tak je třeba nahlížet na cizí pojištěnce.
Ve výše uvedeném srovnání tedy jasně vítězí cizí pojištěnci. Zajímavostí však je, že průměrné náklady na jeden případ byly u českých pacientů v zahraničí vyšší: 9 236 Kč oproti 8 346 Kč u cizích pojištěnců léčených v Česku. U cizích pojištěnců v Česku tvořili největší podíl ti, kteří zde dlouhodobě bydlí – 85 % případů, ale jen 68 % nákladů. Naproti tomu plánovaná péče, kterou cizí pojištěnci cíleně vyhledávají, tvořila jen 0,3 % případů, ale až 10 % nákladů s průměrným výdajem přes 240 000 Kč.
Čeští pojištěnci naopak nejčastěji čerpali péči v Polsku a na Slovensku (v obou případech 39 % případů), následováni Německem (8 %) a Rakouskem (5 %). Nejdražší péče však z těchto exponovaných zemí proběhla v Německu, kde průměrný náklad na jedno ošetření dosáhl 23 000 Kč, zatímco v Polsku to bylo jen 3 063 Kč. Suverénně nejvyšších průměrných nákladů na případ však opakovaně dosáhly případy z Norska (92 000 Kč).
Velký vliv na průměrné hodnoty nákladů mají také enormní částky hrazené za plánovanou péči (průměrně 1 782 000 Kč), na jejíž úhradu musí dát v případě českých pojištěnců české pojišťovny souhlas. V porovnání s tím je plánovaná péče za cizí pojištěnce průměrně výrazně levnější.
Více podrobností o této a dalších oblastech zdravotní péče najdete v nové Statistické ročence 2024.